Kruhy pod očima

Okolí očí náleží k nejcitlivějším partiím pokožky. Tato oblast je místem styku kůže s sliznice oka. Proto jakákoliv aplikace kosmetického prostředku nebo postupu musí být činěna s vědomím výše uvedených skutečností.

Často se zaměňují tmavé kruhy okolo očí za váčky okolo očí. I když se nezřídka vzájemně kombinují, mohou existovat i samostatně. Pokožka očního okolí je tenčí v porovnání s jinými místy obličeje. Drobné kožní cévy v pokožce snadno prosvítají a metabolické děje ve škáře (projevují se i změnou barvy) způsobují změnu barvy pokožky zejména pod očima. Zvláště ztenčení pokožky přispívá ke zvýšené citlivosti pleti v okolí očí. Dráždivé látky zde snadněji a rychleji pronikají. Popsaný stav se může stupňovat s věkem, ale je dán také vrozenými faktory. Nelze jej označit za vysloveně patologický. Na druhé straně existují stavy, při kterých se tvoří tmavé kruhy okolo očí v důsledku určité nerovnováhy.

V důsledku poruch srážlivosti krve, dlouhodobě zvýšené hladiny cholesterolu nebo poruchy funkce jater se mohou objevit barevné změny v kůži. Pokud se tato onemocnění kombinují s poruchou funkčnosti drobných lymfatických kapilár, vzniká kombinace tmavých kruhů pod očima a otoku okolo očí. Postupně se na kůži kolem očí objevují změny barvy. Jsou patrné tóny žluté, hnědé a fialové. Je nezbytné odlišit změnu barvy dané průsvitností cév a poruchy způsobené rozkladnými produkty krevního barviva hemoglobinu nebo cholesterolu. Mohou být přítomné i otoky okolo očí, které se nejlépe diagnostikují pohmatem. Vznikne-li po tlaku konečkem prstů na kůže okolo očí důlek, který jen pomalu mizí, pak jsou přítomné i otoky.

Rizikové faktory

  • vrozený sklon k praskání drobných cév
  • poruchy srážlivosti krve, poruchy metabolizmu cholesterolu, poruchy funkce štítné žlázy
  • kůže poškozená po nadměrném opalování
  • strava s vysokým podílem tuků.