Poruchy tvorby pigmentu představují velmi rozsáhlou skupinu onemocnění. Jeho společným rysem je nadměrná nebo naopak nedostatečná tvorba hlavního kožního barviva melaninu kožními buňkami melanocyty. Poruchy pigmentace podmínění jinými pigmenty označujeme jako dyschromie.
Tvorba pigmentu je součástí řady stavů kůže. Obecně platí, že typ poruchy pigmentu, které jsou spojeny pouze se zvýšeným nebo nedostatečným ukládáním melaninu v kůži označujeme jako poruchy pigmentace. V případech, kdy je porucha tvorby pigmentu s určitou vývojovou anomálií kůže, mluvíme o pigmentových névech. Ty musí být vždy pečlivě vyšetřeny dermatologem, který určí strategie léčby.
Typické projevy
Jedná se o plošnou hyperpigmentaci postihující především obličej. Hyperpigmentace jsou symetrické a mají žlutavou nebo žlutohnědou barvu. Příčinou jsou hormonální změny, proto se objevují v průběhu těhotenství nebo při poruchách regulace hormonů například u nevhodně zvolené antikoncepce. Tak, jako u všech hyperpigmentací, hraje i zde jistou roli sluneční záření. Těhotenská melasma = chloasma často spontánně postupně po porodu mizí.
- Typický věk: těhotenství, dospělost
- Převažující pohlaví: bez rozdílu
- Rizikové faktory: těhotenství, hormonální změny, sluneční záření
- Léčba: Používá se celá řada léčiv s obsahem kyseliny azelaové, retinové nebo peeling kyselinou glykolovou.