Struktura kůže

Pokožka je silná jako list papíru, dodává všechny obranné vlastnosti, zabraňuje působení slunečního záření, mikrobů, bakterií, tepla a chladu. Nejsvrchnější vrstva-rohová vrstva-buňky ve 20 vrstvách.

Jak kůže pracuje a jaký typ pleti máme

  • kůže má tři vrstvy - pokožku, škáru a podkoží
  • kůže je největší orgán našeho těla
  • pokrývá dva čtvereční metry a může vážit až tři kilogramy
  • kůže dospělého obsahuje průměrně přes 300miliónů kožních buněk

Pokožka je silná jako list papíru, dodává všechny obranné vlastnosti, zabraňuje působení slunečního záření, mikrobů, bakterií, tepla a chladu. Nejsvrchnější vrstva-rohová vrstva-buňky ve 20 vrstvách. Škára obsahuje kolagenová a elastinová vlákna, potní a mazové žlázy. Kolagenová vlákna fungují jako "pružiny", elastinová umožňují "natáhnout se a vrátit do původní podoby. Mazové a potní žlázy dodávají hebkost a hydrataci. Podkoží se nachází mimo jiné svaly, které ovládají obličejové pohyby. Při ochabnutí se tvoří mimické vrásky. To je důsledkem toho, že každý den dáme najevo 15 000 výrazů! Po čase opakované pohyby jako je mračení, úsměv a mhouření očí, zanechají na pokožce otisky, neboť je narušen regenerační proces). Po čase mimické vrásky zůstávají patrné, i když se svaly uvolní.

Co je vráska

Jde vlastně o narušení, poškození kůže. Je výsledkem stárnutí, jež je zapříčiněno ovlivnitelnými a neovlivnitelnými faktory. Volné radikály napadají zdravé buňky v těle. Způsobí řetězovou reakci tzv. oxidaci, která vede k poškození a stárnutí kůže - mimické vrásky, barevná nerovnost, nevýrazný tón, ztráta pevnosti,záhyby. Tentýž proces například způsobuje, že oloupaná jablka hnědnou, železo rezaví. Oxidaci zabrání tzv. antioxidanty - vitaminy A, E, C, selen, zinek, zelený čaj a jiné. Volné radikály vznikají interně běžným procesem výroby energie v těle, metabolismem tuků, uhlohydrátů, bílkovin, alkoholem, kofeinem, kořením, znečištěným životním prostředím, únavou, UV zářením, toxickými chemikáliemi.